DRONLARA NASIL KARŞI KONULABİLİR ? ANTİ-DRON SİSTEMLERİ İŞE YARAR MI ?

May 15, 2023 - 20:48
 0  214
DRONLARA NASIL KARŞI KONULABİLİR ? ANTİ-DRON SİSTEMLERİ İŞE YARAR MI ?

RUSLAR, RUSYA’NIN SURIYE HAVA VE DENIZ ÜSLERINE SALDIRMAK IÇIN KULLANILAN İŞİD TARAFINDAN YAPILMIŞ EV YAPIMI DRON SÜRÜLERIYLE ÇOK CIDDI SORUNLARLA KARŞILAŞTI.

Suudi petrol saldırılarında sadece füzeler değil, aynı zamanda dronlar da kullanıldı ve sonuncusu büyük endişe uyandırdı. Teknoloji ilerledikçe güvenliğimiz de bir o kadar karanlık güçlerin hedefi haline gelebiliyor. Peki bu dronlara nasıl karşı konulabilir?

DRON TEHDİTLERİ

Temel olarak üç genel dron tehdidi türü vardır. İlk tehdit tipi ticari dronlardan geliyor, çoğunlukla yük olarak patlayıcılar eklenerek kolayca değiştirilebilen Çin yapımı olanlar… Çin, ticari dron pazarının %80'inden fazlasına sahiptir (bir Çinli şirket, DJI, dünya pazarının%70'ine sahiptir) ve bu dronlar, ABD Savunma Bakanlığı dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki askeri kuruluşlar tarafından kapatılıyor. Çin'den dron satın almak yasaktır, ancak 'izin' alır ve yine de onları satın alabilirsiniz. Her Orta Doğu pazarı, hatta oyuncak mağazaları Çin yapımı dronları satıyor; aynı şey dünyanın diğer bölgelerinde de geçerli.

İkinci tip dron türü, Çin'den ve başka yerlerden gelen malzemelerle yapılan ev yapımı dronlardır. İçten yanmalı motorlara sahip ev yapımı dronlar, Çin'deki elektrikli ticari dronlardan daha büyük olabilir ve daha uzağa uçabilir. Bu dronların motorları Avrupa ve Çin'den satın alınıyor ve elektroniklerin çoğu Çin'den geliyor.

Ruslar, Rusya’nın Suriye hava ve deniz üslerine saldırmak için kullanılan İŞİD tarafından yapılmış ev yapımı dron sürüleriyle çok ciddi sorunlarla karşılaştı. Modern hava savunma sistemlerine sahip olmasına rağmen, insansız hava araçları algılanmaksızın Rus üslerine uçtu, çünkü bu uçakların çoğu balsa ağacı, kumaş ve koli bandı ile yapıldı.

Üçüncü tip dronlar kesinlikle askeri eşyalardır. Bazıları ticari meslektaşlarına göre çok daha uzun menzilli ve çok daha iyi sensörlere sahip bomba ve füzeler taşıyabiliyor. Bu gibi dronlar binlerce mil seyahat edebilir. Bu endüstri son yıllarda katlanarak büyüdü. 33 ülkede , 155 üretici tarafından üretilen 230’dan fazla anti-dron bulunuyor.

Pentagon’un en yeni savunması, bir mikrodalga elektronik devre olan Raytheon “Phaser” sistemidir. Buradaki fikir, drondaki aşırı miktarda mikrodalga enerjisini yönlendirerek elektronik parçalarını öldürmektir. Açıkça görülüyor ki sonuç kontrolden çıkıp çarpışacak bir dron olacaktır…

Dronlar genellikle korumalı elektroniklere sahip değildir. Birkaç yıl önce, benzer teknolojiler polisler tarafından araba ve kamyonları sıkıştırarak bunları çalışamaz hale getirdi. Elbette kalabalık bir otoyolda, sonuçlar diğer araçlar için yıkıcı olabilir.

DRONLAR NASIL TESPİT EDİLECEK? Temel olarak üç yol vardır: radar, elektronik imza ve gelişmiş optik sensörler.

RADAR Teknik olarak radar başarı için en iyi beklentileri sunuyor gibi görünmekle birlikte, radar “doğal olarak” gizli olan küçük, yavaş hareket eden dronları toplamakta zorlanıyor. Bu parçanın kötü tarafı kafa karışıklığıdır. Tüm radar çözümlerinde, radar tabanlı sistemlerin yüksek hatalı algılama oranları vardır; bu, operatörlerin kuşları “gördüklerinde” dronları “gördüklerini” düşünecekleri anlamına gelir. Araçlara veya kulelere özel radarlar monte edilebilir. Bağlı aerostat sistemlerinin (demirli balonlar) kullanılması gibi daha egzotik çözümler işe yarar, ancak çok maliyetlidir.

ELEKTRONIK İMZA Dronun elektronik imzasını tespit etmek, dronun ticari olması veya ticari elektroniğin kullanılması durumunda bir çözümdür. Dron veya drona gönderilen komutlar ele geçirilebilir, sıkışabilir veya taklit edilebilir.

ELEKTRO-OPTIK SENSÖRLER

Üçüncü yöntem, tehdit arayan bir alanı tarayabilen elektro-optik sensörlerdir. Tehdit ve bunların kesin konumlarını aynı anda tespit edebilir ve mevcut bir veri ağı içinde çalışabilir.

Tüm bu sistemler, radar, elektronik imza ve elektro-optik, lazerler, özel hızlı ateşli silahlar veya küçük füzeler dahil diğer aktif imha sistemleri dahil olmak üzere aktif anti-dron imha sistemlerine bağlanabilir.

Ancak, sonuç olarak, bu sistemlerin herhangi biri veya tümü dronların tespitinde ve tespiti tahribata bağlamada rol oynayabilirken, etkinlikleri hakkında nispeten sınırlı bir aralık ve belirsizlikten muzdariptir.

Dron savunması, petrol tesisleri, enerji santralleri (nükleer dahil), hava limanları ve askeri üsler dahil altyapı hedefleri gibi sabit hedefler için en iyisidir. Bir insansız hava aracı hareketli bir hedefe karşı kullanıldığında, iyi bir hava aracı savunması daha zordur. Hedeflerin göreceli olarak yoğun kentleşmiş yerleşim yerleri, kasabalar ve şehirler olması durumunda, nokta savunması, evlerin ve binaların yıkılmasını önleyecek kadar iyi olmayabilir.

ASELSAN’ın dron karşıtı sistemi İHTAR, kentsel ve kırsal ortamlarda mini ve mikro İHA tehditlerini etkisiz hale getirmeyi hedefliyor. Kritik tesislerin korunması, yasadışı sınır sızıntılarının önlenmesi, çok kalabalık olayların güvenliği için tercih edebilirsiniz...

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şule KILIÇARSLAN Şule KILIÇARSLAN Kimdir Sosyolog, Öğretim Görevlisi, İşinsanı, Sivil Toplumcu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü lisansından sonra, İstanbul Üniversitesi "Uluslararası İşletmecilik" ve Yeditepe Üniversitesi MBA "Pazarlama Yönetimi" ve "e-İş" yüksek lisanslarını yapmıştır. British Institute of Homeopathy' den diploma alarak,'Homeopath' ünvanını alan ilk 20 Türk arasındadır. 2000 yılında "Türkiye'nin En Başarılı 10 Genci" nden biri seçilen ve çok iyi derecede İngilizce bilen Kılıçarslan, 1995 yılından beri kurucu ortağı olduğu Form Stratejik Tanıtım Danışmanlık, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ltd.Şti.'n de pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, organizasyon ve yayıncılık (50'den fazla kitap, Womenlife Dergi, WM Turkish&Armenian Women's Magazine, dijital medya) faaliyetleri yürütmekte, yerli ve yabancı kuruluşlara danışmanlık yapmaktadır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üye, Propeller Club of the US, İstanbul Limanı Derneği'nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olarak çalışmalarda bulunmaktadır. Yeditepe Üniversitesinde İngilizce İşletme Doktorasına devam etmektedir. Halen İstinye Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi, SİO-Sektörle İşbirliği Ofisi Koordinatörü, İstinye Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'nde Üniversite Sanayi İş Birliği Yöneticisi ve Güvenlik ve Savunma Stratejileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜVSAM) Başkan Yardımcısıdır.