BDDK UYUMLULUK PAKETİNDE YERLİ VE MİLLÎ İŞBİRLİĞİ

Dec 9, 2023 - 19:48
Dec 11, 2023 - 12:40
 0  123
BDDK UYUMLULUK PAKETİNDE YERLİ VE MİLLÎ İŞBİRLİĞİ


 

BASIN BÜLTENİ

BDDK UYUMLULUK PAKETİNDE YERLİ VE MİLLÎ İŞBİRLİĞİ

Gelişen teknoloji ve dijital dünyada güvenliğin önemi hiç olmadığı kadar artıyor. Risk bilgilerini toplamak, müşteri verilerini güvende tutmak ve finansal kurumlar arasında bilgi alışverişini sağlamak, günümüzün en önemli konularından biri haline geldi. Finans sektörü için güvenli ve etkili bir bilgi alışverişi sistemi sağlamak adına, kendi sektörünün liderleriyle bir araya gelen yerli konsorsiyumumuz, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyesi şirketler olarak CyberArts öncülüğünde, ArVis, C-Prot ve SaasPass güçbirliği ile hazırlanan BDDK Uyumluluk Paketi’ni duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ile bilgi alışverişi yapan kuruluşlar için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 19 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan tebliğ ile belirlenen usul ve esaslara uygun olarak hazırlanan BDDK Uyumluluk Paketi, veri güvenliği ve mobil cihaz güvenliğine yönelik yeni standartlar sunuyor. Sır niteliğindeki müşteri bilgilerinin güvenliğini sağlamak için üye kuruluşlar, sadece güvenlik denetimlerinden geçirilen cihazlardan erişime izin veren, kimlik doğrulama süreçlerini biyometrik katmanlarla güçlendiren ve daha yüksek seviyede güvenlik sağlayan bir çözüme kavuşuyorlar.

Paketimiz, mobil uygulama güvenliği konusunda da ciddi bir adım atmaktadır. Dijital dolandırıcılık ve zararlı yazılımlardan kaynaklı tehditlere karşı müşteri verilerinizi korumak adına mobil uygulamalarınıza yönelik güvenliğinizi üst düzeye taşıyoruz. Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) sayesinde müşteri hesaplarınızı ekstra bir koruma katmanıyla donatıyoruz. Kullanıcılarınız, tek bir parolayla yetinmeyerek, biyometrik veri doğrulama ile canlı yüz taraması, biyometrik imza doğrulaması ve kimlik bilgileriyle eşleşmeyi içeren ikinci bir doğrulama aşamasından geçecekler. Bu sayede, potansiyel bir parola veya kimlik hırsızlığı durumunda dahi hesaplara yetkisiz erişimi engelliyoruz.

Güvenlik konusundaki bu öncü adımlarımız, BDDK tebliği ile belirlenen usul ve esaslara uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda, iş süreçleri ve iç sistemleriniz de BDDK tarafından belirlenen yönetmelik doğrultusunda gerçekleştirilen denetim faaliyetleriyle güncel tutulmaktadır. BDDK Uyumluluk Paketi’miz aynı zamanda MASAK, KVKK ve BTK regülasyonları ile de uyumludur.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi üyeleri CyberArts, ArVis, C-Prot ve SaasPass, işbirliği imzası atacak.

Yer: Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Ofisi (ODTÜ Teknokent BİM Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulvarı No:1205 Çankaya-Ankara)

Tarih: 13 Aralık 2023 Çarşamba

Saat: 15.00

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow