AĞUSTOS SAYISI - GLOBAL SAVUNMANIN BENZERSİZ KALESİ: NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ

May 15, 2023 - 18:51
May 15, 2023 - 18:53
 0  171
AĞUSTOS SAYISI - GLOBAL SAVUNMANIN BENZERSİZ KALESİ: NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ

Saygıdeğer okurlarımız,

Global Savunma'nın yeni bir sayısı ile tekrar karşınızdayız.

Hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

 

" Vatanını en çok yedi, görevi en iyi yapandır. "

                                               Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Bu şiarla yola çıktık ve tam 4 yıl oldu.

 

Tam 4 yıl önceydi, 2019’da yola çıkan Global Savunma dergisine karar verdiğimizde. Uzun soluklu bir dergi yapmanın ne denli bir emek ve çaba gerektirdiğinin bilincindeydim. Geçmişten gelen tecrübelerimiz ve gazetecilik adına yaptığımız başarılarımız ortada idi. Uzun yıllar savaş muhabirliği ve dış politika editörlüğü yapmamız, dünyada bu işlerin nasıl yapıldığını bilmemiz başlangıçta bizler için önemli bir avantaj oldu.

Günümüz şartlarında gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada basılı dergi ve gazete çıkarmak artık daha da zor bir hal aldı. Tam da bu noktada, dört yıl önce Global Savunma’yı çıkarmaya karar vermenin ne denli meşakkatli olacağını da biliyordum. Nitekim ilk sayımızın hazırlıklarına başlamıştık bile. Aylarca süren ön hazırlık, alt yapı ve üst yapı çalışması… Yazar kadrosu, teknik kadro, matbaa ve dağıtım ağı derken önümüze uzunca bir hazırlık listesi çıkmıştı. O listeyi kalem kalem tamamladım. Önce yazar ve yayın kurulu kadrosu, hemen ardından derginin son şeklinin verildiği mutfak ekibi diye tabir edilen grafik ve tasarım ekibi kuruldu.

Editöründen, yazı işleri müdürüne, askeri danışmanından, hukuk ve mali işler müşavirine kadar hazırlıklarımızı tamamladık. İdari kadro ise neredeyse tamamdı. Tüm hazırlıklarımızla birlikte yazar kadromuz da yerini aldı. Türkiye’nin birikimi olan ve alanlarında uzman isimlerden oluşan yazar kadromuz dergimizin bel kemiğini oluşturmaktadır. Hepsine ayrı ayrı teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Ve sonuçta ortaya kocaman bir Global Savunma ailesi çıktı.

Yayın Kurulunda kimler mi var,

Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu

Prof. Dr. Şenol Kantarcı

Prof. Dr. Anıl Çeçen
Prof. Dr. Zakir Avşar

Prof. Dr. Levent Eraslan
Prof. Dr. Lokman Kuzu
Prof. Dr. İsmail H. Demircioğlu

Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci

Doç. Dr. Hasan Canpolat Vali E.

Ve medarıiftiharımız olan Askerı̇ Danışmanlarımız ise,

E. Tümgeneral Ergüder Toptaş
E. Binbaşı Kaptan Pilot Gökhan Karakuş

E. Albay Musa Aksu komutanlarımızla 4 yıldır omuza yürümenin gururunu yaşıyorum. Her bir kurul üyelerimize yanlarında olduklarımız için hassaten teşekkür ederim.

İlk sayımızın heyecanını,

Bunu sizlere inananın anlatamam. Gurur verici ve etkileyici bir kapakla çıkış yapan Global Savunma, Türkiye ve dünyanın çevresini yakalayan yayıncılık anlayışı ile artık alanda tek referans dergisine ulaştı.

Kendi özgün çizgisi, sayfa sayısı, tasarım ve yayıncılık misyonu ile duruşunu hiç bozmadan ilk sayısındaki yayın politikası ile bugünlere gelen Global Savunma sisteminin ender yayın yapan dergilerinden biri.

Bu gururu merkezde yaşayan, destekleriyle güç veren tüm parçalarımız ve okurlarımıza, çalıştırmanın medarıiftiharı olan ve savunma sanayimizin gelişmesinde öncü olan tüm firmalarımızın yanı sıra, ilk yayınımızdan dergimize destek veren tüm firmalarımıza ve vakıf şirketlerimize de ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

En önemli de “Global Defence Yıldızlar” etiketine sahip yazar kadromuza, benden manevi desteğini ve duasını esirgemeyen can annem Cemile Tan ve sevgili aileme, yayında ve yapımda emeği geçen tüm idari kadroya minnettarım.

Dergimizin Genel Yayın Danışmanı, bilgi ve deneyimlerinin yanı sıra merkezi "ağabeylik" yapan, bir sözünde; “Murselin Tan'ın olmadığı yerde bizim görevimiz tamamlandı” diyen efsane hükümdarım, istişare ettiğim ender insan Emekli Tümgeneral sayın Doç. Fahri Erenel'e, “Sen varsan ben de varım” diyen kadim dostum Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Dr. Barış Adıbelli'ye, İstanbul'da yayıncılık ve kitap deyince akla gelen ilk isim, Cağaloğlu'nu ayakta tutan eskimeyen dostum Yazı İşleri Müdürümüz Erol Cihangir'e, ilk evden itibaren kollarını sıvayıp yanında olan Yayın Koordinatörümüz Öğretim Görevlisi Şule Kılıçarslan'a, Global Savunma ailelerinin içinde bulunduğu bu yana yazı ve içeriğiyle emek veren Haber Müdürümüz Doç. Dr. Ece Baban'a, en ötesinde bu yana olan ve manevi desteğini esirgemeyen Genel Koordinatörümüz İnci Şenol'a, dergimizdeki tüm yazıları yöneten, gözden de hiçbir şey kaçmayan ve makalelere son noktayı koyan sevgili Editörümüz Asya Nihan Atila'ya, sayfalarımıza can veren grafik tasarım ustası değerli Sanat Yönetmenimiz Ahmet Burak Özkan'a, Dijital Yayınlar sorumlumuz Hilal Çakır'a ve aramıza yeni katılan sosyal medya konusunda eğitimin güçlü bilgisayarı aziz dostum Mehmet Ardıç'a, Hukuk Müşavirimiz Av. Murat Dursun'a, İdari ve Mali İşler müdürümüz Talip Erol'a ve yardımcısı Ertuğrul Erol'a, her zaman yanında oldukları için canıgönülden teşekkür ederim. Dijital Yayın sorumlumuz Hilal Çakır'a ve aramıza yeni katılan sosyal medya konusunda eğitimin güçlü sahibi aziz dostum Mehmet Ardıç'a, Hukuk Müşavirimiz Av. Murat Dursun'a, İdari ve Mali İşler müdürümüz Talip Erol'a ve yardımcısı Ertuğrul Erol'a, her zaman yanında oldukları için canıgönülden teşekkür ederim. Dijital Yayın sorumlumuz Hilal Çakır'a ve aramıza yeni katılan sosyal medya konusunda eğitimin güçlü sahibi aziz dostum Mehmet Ardıç'a, Hukuk Müşavirimiz Av. Murat Dursun'a, İdari ve Mali İşler müdürümüz Talip Erol'a ve yardımcısı Ertuğrul Erol'a, her zaman yanında oldukları için canıgönülden teşekkür ederim.

Bir diğerini sürgün noktasına da teşekkür edilmeyi hak eden adını sayamadığım ve katkı sunan dostlarımıza yine yürek dolusu teşekkürlerimi sunanum.

 

İyi ki varsınız.

 

Nice 4 yıl berabere karşılama dileğiyle,

bir sonraki sayımızda birlikte olmak üzere…

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Murselin Tan Murselin Tan Kimdir Murselin Tan gazeteciliğe Ankara’da başladı. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde muhabir, foto muhabiri ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu. Merkezi Paris’te bulunan, dünyaca ünlü fotoğraf ajansı SİPA PRESS’te uzun yıllar savaş muhabiri olarak çalıştı. Dünyanın pek çok bölgesindeki sıcak savaş alanlarını yakından takip etti. Çektiği fotoğraf ve haberler dünyanın en etkili dergilerinde ve gazetelerinde kapak oldu. Tan NTV, AFP (Agency France Press) BBC Türkçe gibi kurumlarla da ortak çalışmalar yaptı. Avrasya’ya yönelik “NTV Mag”, “Yeni Avrasya” ve “M5 Savunma ve Strateji” dergilerinde yazılar yazdı, yöneticilik yaptı. Çeçenistan’da ki yaptığı çalışmaları NTV’de program olarak yayınlandı. Strateji uzmanı ve muhabir olarak bir çok ulusal ve uluslar arası medya kuruluşlarında röportajları ve izlenimleri yayınlandı. M5 Savunma ve Strateji Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. Ulusal yayın yapan TV kanallarına, belgesel ve dizi çekimleri yaptı. Meslek hayatı boyunca birçok genç gazetecinin yetişmesinde büyük katkısı olan Mürselin Tan, 2001 - 2005 yılları arasında İstanbul’da çeşitli Eğitim Kurumlarında ve Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde iletişim / Editörlük ve Fotoğraf eğitimi üzerine MEB sertifikalı dersler verdi. Genç iletişimcilerin ve fotoğrafçıların yetişmesine katkı sağladı. Açtığı Ulusal ve Uluslararası fotoğraf sergilerinin yanı sıra Amsterdam’da yapılan “Worl Press Photo” yarışmasından da mansiyon aldı. Mürselin Tan gazeteciliğin yanı sıra ABD Florida’da Labock Teknoloji. Türkiye’de ise bazı büyük şirketlerin yönetim danışmanlığı görevlerini de yaptı. Uluslararası projelere de konsept danışmanlığı ve genel koordinatörlük yapan Tan, Çeşitli organizasyonlarda söyleşi, seminer ve forumlara da katıldı. Tan, 24 Tv’de haber editörü olarak da çalıştı. Fransız Le Monde Diplomatiq gazetesini Türkiye’ye getiren ve Yayın Koordinatörlüğü görevini de üstlenmişti. Aynı zamanda ATV de program koordinatörlüğü ve yapımcısı olarak da çalıştı. 2011 senesinde İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişikler Müşaviri olarak atandı. 2019 yılında MT Yeni Medya İletişim Ltd. Şti. ni kurdu. Strateji, Savaş Teknolojileri ve istihbarat dergisi Global Savunma’nın Genel yayın Yönetmenliğini yapmakta.